Ty też możesz zmienić świat

Kiedy zdecydowaliśmy się otworzyć „Letnią Kuchnię” byliśmy pewni, że będzie to pewnego rodzaju laboratorium pozytywnych ruchów. Podróżując po świecie i odkrywając eko-turystykę jako Move Our World, mogliśmy obserwować i uczyć się, rozmawiać i wymieniać doświadczeniem, słuchać o sukcesach i porażkach. Rozmawiać, marząc o lepszym świecie. Teraz właśnie nadszedł moment, żeby zebrane doświadczenie zamienić w praktykę .

Powtarzając za Warrenem Brush (certyfikowany projektant permakulturowy) - Naszym celem jest tworzyć więcej zużywając mniej, a informacje zamieniać w wiedzę.

Każdy z gości naszego siedliska staje się częścią jego rozwoju. Dlatego chcemy wyjaśnić Wam do czego dążymy.

1. Zrównoważona turystyka
Od samego początku podróżowania jako Move Our World wierzymy w równowagę. Sama podróż tylko utwierdziła nas w tym przekonaniu. Zebraliśmy wiele odpowiedzialnych praktyk, które będziemy powoli wdrażać, oferując Wam pobyt w Letniej Kuchni. Należymy do stowarzyszenia Hopineo,. Razem próbujemy zmieniać pojęcie turystyki.

Każdy może podróżować odpowiedzialnie.
2. Zero Waste
Jesteśmy zmęczeni marnotrawstwem. Jesteśmy zmęczeni generowaniem ciągle większej ilości śmieci. Na wsi problem gospodarowania śmieciami jest bardziej widoczny niż w dużych aglomeracjach. W Letniej Kuchni ustaliliśmy i wdrożyliśmy system zarządzania pojemnikami na odpady. Główna zasada jest prosta - im mniej śmieci, tym lepiej.

Będąc gościem Letniej Kuchni dołączycie do naszej filozofii less waste.
3. Biblioteka nasion
Nasiona to po prostu życie. Zobowiązaliśmy się (przed sobą) do uprawy warzyw z bezpłatnych i ekologicznych nasion. Plan wdrożymy do końca roku 2021. Nie chcemy z roku na rok kupować nasion w sklepach. Chcemy w ten sposób docenić cykl życia.

Od 2021/2022 roku, planujemy mieć piękną bibliotekę wolnych (od GMO, licencji), tradycyjnych i smacznych nasion do dzielenia się i wymiany.
4. Jadalny las
Jedną z zasad permakultury jest obfitość. W siedlisku Letnia Kuchnia powoli budujemy jadalny las. Naszym celem jest maksymalne wykorzystanie otaczającej nas natury do uprawy tego, co chcemy jeść i podawać naszym gościom.

Chcemy z roku na rok stawać się bardziej samowystarczalni.
144drzewa(1)
580śmieci(2)
300goście(3)
19nasiona(4)

(1) Liczba zasadzonych drzew od kiedy mieszkamy w siedlisku

(2) Ilość śmieci w kg. Warzymy nasze śmieci (nie uwzględniając tych zrecyklingowanych lub użytych ponownie) – od stycznia 2020

(3) Liczba osób goszczących w siedlisku. Każda osoba to energia przekazana miejscu – od września 2019

(4) Liczba organicznych nasion dostępnych w naszej bibliotece.

Co jeszcze jest dla nas ważne?

Natura

  • Poznawanie dzikich roślin jadalnych i medycznych
  • Poznawanie na nowo zapomnianych odmian warzyw i roślin
  • Powrót do tradycji wytwarzania własnego jedzenia i napoi – chleb, ser, soki, cydr, piwo
  • Używanie roślin rosnących wokół, do tworzenia przedmiotów domowego użytku np. plecenie koszy z wikliny

Człowiek

  • Stymulowanie wyobraźni i świata marzeń
  • Tworzenie sprzyjającego środowiska dla dzieci i ich zdrowego rozwoju
  • Zamiana informacji w wiedzę
  • Wymiana doświadczeń, dzielenie się

 

 

“Człowiek potrzebuje

do życia

ogrodów i bibliotek”